Interdyscyplinarne koło naukowe Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej

divider
Zmień język
separator

Autyści w sporcie (cz.I)

Autyści w sporcie (cz.I)

/ 0 Komentarzy /

    Wybitny, argentyński piłkarz nożny grający w hiszpańskiej drużynie FC Barcelona oraz w reprezentacji Argentyny Lionel AndrésLeoMessi. Wielokrotnie nagradzany, najlepszy piłkarz na świecie. Oprócz zdiagnozowanej w wieku 11 lat karłowatości przysadkowej Messi ma również zespół Aspergera.

    Osoby z tą przypadłością mają skłonność do powtarzania utartego schematu. W tym przypadku jest to schematyczny sposób gry. Messi biegnie prawą stroną boiska, prowadząc piłkę w charakterystyczny sposób doprowadza do zdobycia punktu. Dzięki fenomenalnej pamięci Messi ,,przewiduje” ruchy bramkarza oraz jest w stanie określić czas potrzebny do osiągnięcia celu. Inną cechą charakteryzującą autystów jest trudność radzenia sobie z natłokiem informacji pochodzących ze świata zewnętrznego. Można to zaobserwować podczas wywiadów udzielanych przez Messiego. Sprawia mu to dużą trudność.

    Zachowanie Messiego na boisku jak najbardziej potwierdza tę diagnozę. – Autyści zawsze starają się przyjąć jakiś wzorzec i dokładnie go powielać. Messi zawsze wykonuje te same ruchy, prawie zawsze upada na prawą stronę, drybluje w ten sam sposób i strzela bliźniaczo podobne gole – mówi Nilton Vitulli, ojciec dziecka z syndromem Aspergera i aktywny członek organizacji pozarządowej Autyzm i Rzeczywistość. Duże trudności sprawia mu komunikacja z otoczeniem w czasie udzielania wywiadów, a nawet w reklamach, których jest głównym bohaterem. „Pomijając same wywiady, widać gołym okiem, jak cała ta otoczka wprawia go w zakłopotanie. Ta „szaleńcza” atmosfera sprawia, że ma ochotę uciec.

Autor: Magdalena Michałowska

http://www.fcbarca.com/50319-jak-autyzm-messiego-pomogl-mu-stac-sie-najlepszym-na-swiecie.html
http://www.autyzm-blog.pl/czy-messi-ma-zespol-aspergera/
http://pl.blastingnews.com/sport/2015/04/czy-gwiazda-barcelony-leo-messi-ma-autyzm-00345435.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Lionel_Messi
http://www.autismcommunity.org.au/famous—with-autism.html

separator

Brak komentarzy jak na razie!

separator

Skomentuj


separator