Interdyscyplinarne koło naukowe Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej

divider
Zmień język
separator

Biologiczna teoria wszystkiego

Biologiczna teoria wszystkiego

/ 0 Komentarzy /

„Jest rzeczą doprawdy zadziwiającą, iż przy tak przeciętnych zdolnościach, jakie posiadam, mogłem wywrzeć poważny w swym zakresie wpływ na poglądy uczonych w niektórych ważnych kwestiach”

Karol Darwin

Biologiczna teoria wszystkiego

Do dziś nie jest jasne na czym polega kaprys natury, który scala u tej samej osoby dysfunkcje w jednych czynnościach psychicznych z nadmiarowością w innych. Czy jesteśmy w stanie odpowiedzieć sobie na pytanie: Jak bardzo ścisły związek występuje pomiędzy sawantami a genialnymi twórcami i artystami. Czy taki związek istnieje? Czy choroby psychiczne i genialna twórczość artystów wiążą się z zespołem Aspergera?

Prawdopodobnie jeden z twórców wielkiej teorii ewolucjonizmu mógł mieć zespół Aspergera. Dziś poznacie historię człowieka sukcesu, który poprzez swą wytrwałość w działaniach osiągnął cel, nie zbaczając na życiowe niepowodzenia i przeciwności… Mowa o Karolu Darwinie, brytyjskim przyrodniku i geologu XIX wieku.

Biologiczna teoria wszystkiego

 

Życiorys

Karol Robert Darwin urodził się 12 lutego 1809 roku w miasteczku Shrewsbury, na północ od Birmingham w Anglii. Przyszedł na świat jako piąte z sześciorga dzieci w zamożnej rodzinie. Jego ojciec Robert Waring Darwin był lekarzem, a matka Susannah Wedgwood – córką Josiaha Wedgwooda, założyciela słynnej manufaktury ceramicznej. Dziadek ze strony ojca, Erasmus Darwin (1731-1802), nie tylko był lekarzem i wynalazcą (ponoć to on podsunął Jamesowi Wattowi pomysł skonstruowania maszyny parowej…), ale i stworzył własną teorię ewolucji.

W wieku zaledwie 8 lat Karol Darwin został osierocony przez matkę. Początkowo młody Darwin uczył się w domu z pomocą starszego rodzeństwa, a następnie trafił do prywatnej szkoły z internatem. Nie lubił panującej tam surowości ani nie pociągała go nauka przedmiotów klasycznych. Pasjonowała go za to przyroda. Jako nastolatek uzupełniał nudną szkolną edukację kolekcjonując w okolicy okazy fauny i flory – zbierał owady, łowił ryby i polował na ptaki. Ojciec namawiał go do pójścia w swoje ślady i pozwalał mu nawet leczyć niektórych swoich pacjentów, a następnie w 1825 roku posłał na studia medyczne do Edynburga. Medycyna okazała się złym kierunkiem w oczach Karola (zwłaszcza kiedy okazało się, że nie potrafi znieść sekcji zwłok, ani krzyku dzieci poddawanych zabiegom bez znieczulenia). Po dwóch latach ostatecznie porzucił studia lekarskie.

Karol Darwin rozpoczął studia teologiczne. Kontynuując swoje przyrodnicze zainteresowania pomyślnie ukończył studia na uniwersytecie w Cambridge w 1831 roku. Pod koniec 1831 roku wyruszył w na pokładzie okrętu JKM „Beagle” pod dowództwem kapitana Roberta FitzRoya na trzyletnią ekspedycję kartograficzną, która miała sporządzić dokładne mapy wybrzeży Ameryki Południowej. Darwin dużo czasu spędził na lądzie, obserwując i badając brazylijskie dżungle, chilijskie Andy, argentyńskie pampasy, Ziemię Ognistą i Falklandy. Zebrał bogate kolekcje zoologiczne, botaniczne, paleontologiczne i geologiczne, z których część sam opracował naukowo. Wydana po powrocie do Anglii w 1836 roku książka Darwina o podróży na okręcie „Beagle” dookoła świata stała się wiktoriańskim bestsellerem podróżniczym.

 

Biologiczna teoria wszystkiego

Darwin ożenił się w 1839 roku z Emmą Wedgwood, swoją o kilka miesięcy starszą kuzynką. Nękany chorobami uczony swoje ostatnie lata życia spędził w Down House. Żona Emma urodziła słabowitą córeczką, która po trzech tygodniach zmarła. Największym ciosem była dla Darwina śmierć ukochanej dziesięcioletniej córeczki Annie, która w 1851 roku zmarła wycieńczona po wielomiesięcznej ciężkiej chorobie, bardzo cierpiąc do końca na oczach Darwina.

Biologiczna teoria wszystkiego

 

Ostatnie dziecko Darwinów, Charles Waring, urodzone w 1856 roku, kiedy Emma miała już 48 lat, było opóźnione w rozwoju. Chłopczyk zmarł na szkarlatynę w czerwcu 1858 roku. Jak widać los nie oszczędzał mężczyzny, śmierć potomków była silnym impulsem w rozwoju wielu chorób Darwina…

Dokonania uczonego

„O powstawaniu gatunków” swoje pierwsze dzieło, wywołujące tak wiele kontrowersji, planował wydać dopiero pośmiertnie tak, aby nie ponieść konsekwencji prawnych. Swoje zamiary zmienił jednak po otrzymaniu listu od zaprzyjaźnionego naukowca Russela Wallece’a. Ten nieświadomy niczego badacz opisał Karolowi swoje najnowsze pomysły, bardzo zbliżone do sekretnych zapisków o teorii ewolucji.

Biologiczna teoria wszystkiego

 

Ich koncepcje nie były identyczne, jednak odkrycie to stanowiło poważny cios dla Darwina, który nad swoim odkryciem pracował już przeszło dwadzieścia lat. Całkowicie pochłonięty pracą nie przypuszczał nigdy, że będzie zmuszony ścigać się z kimkolwiek o pierwszeństwo odkrycia. Takie zachowanie nie leżało zresztą w jego skromnej naturze. Gotów był przyznać rację konkurentowi, a nawet zaoferował mu pomoc i wsparcie. Dokonane zapisy wskazywały na pierwszeństwo Darwina, który mimo to zawsze wymieniał Wallace’a jako współodkrywcę.

Biologiczna teoria wszystkiego

 

Darwin nie był jedynym naukowcem, który zwrócił uwagę na zjawisko ewolucji. Jako pierwszy sformułował jednak teorię zdolną oprzeć się naukowym próbom. Jego wkładem nie była zatem sama idea ewolucji, ale wyjaśnienie sposobu jej działania i to przyjemnym oraz dostępnym językiem, który nadaje się jako lektura również dla osób bez wykształcenia biologicznego.

Biologiczna teoria wszystkiego

 

Przez wiele lat Darwin bał się utraty dobrego imienia, a wraz z ujawnieniem kontrowersyjnych pomysłów poczuł wyraźną ulgę. Mniej obchodziła go opinia publiczna niż to, czy jego teoria jest słusznie interpretowana. Swoich poglądów na licznych debatach nie bronił jednak osobiście. Boje toczyli za niego przyjaciele. Sam Darwin nie był naukowcem jednego odkrycia.

 

Biologiczna teoria wszystkiego

 

Zajmował się botaniką, a jego dalsze dzieła odnosiły ogromne sukcesy w kręgach naukowych. W 1864 roku za swoje prace został odznaczony medalem Copleya, czyli najwyższym honorem Towarzystwa Królewskiego.

Objawy zespołu Aspargera

Biologiczna teoria wszystkiego

Profesor Fitzgerald przeprowadzając liczne obserwacje i badania doszedł do wniosku, iż nie ma wątpliwości, że Darwin cierpiał na zespół zaburzeń zachowania. Zdaniem psychiatry, to właśnie dzięki tym zaburzeniom Darwin otrzymał swój geniusz. „Kreatywność to coś niezwykle złożonego i nie ma teorii lub modelu dotyczącego funkcji mózgu, które mogłyby to w pełni wyjaśnić. Ale myślę, że przyszłościowy postęp w zrozumieniu podstaw autyzmu może doprowadzić do lepszego zrozumienia autystycznej kreatywności i kreatywności w ogóle.” – stwierdził prof. Michael Fitzgerald odnosząc się raz jeszcze do geniuszu słynnego biologa.

Dodatkowo z opowiadań bliskich znajomych uczonego możemy się dowiedzieć o niepokojących zachowaniach, które przejawiał Darwin:

– był skryty i zamknięty,

– miał trudności w rozumieniu żartów, przenośni,

– trudności w stosowaniu mowy potocznej,

– jąkanie,

– słaba koordynacja ruchów ciała,

– olbrzymią wagę przywiązywał do detali i potrafił wychwytywać niuanse niedostrzegalne dla zdrowej jednostki.

Ludzka pomysłowość, kultura, technologia i społeczność. Wszystko to opiera się na pewnych podstawowych, fundamentalnych cechach naszej percepcji. Innymi słowy – to jak odbieramy świat wpływa na to, jak go rozumiemy i jakim go budujemy. Zastanówmy się więc, jak wyglądałaby dzisiejsza rzeczywistość bez odkryć takich osób jak Darwin, Einstein czy Newton… Na to pytanie postarajcie się odpowiedzieć sami i wysnujcie odpowiednie wnioski.

Małgorzata Parfieniuk

 

http://ateistycznie.pl/upload/60a5b8906b20a73720b29db0c21125665653.jpg

https://biokompost.files.wordpress.com/2010/02/charles_darwin.jpg

http://www.arageek.com/wp-content/uploads/charles-darwin-1666×2099.jpg

http://www.darwin.pan.pl/d2a.html

http://e-biotechnologia.pl/obrazki/wyprawa-darwina.jpghttp://www.pch24.pl/images/min_mid_big/mid_43011.jpg

http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2010/05/02/article-1270760-096782F9000005DC-369_233x361.jpghttp://2.bp.blogspot.com/-G-zQ3woUbPw/VR7pX7FB0hI/AAAAAAAAAQI/L6yaBcD8Q2U/s1600/darwin-y-emma2.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/2e/Charles_Darwin_seated_crop.jpg

http://www.victorianweb.org/painting/portraits/darwin.jpg

http://cp91279.biography.com/1000509261001/1000509261001_1094568171001_bio-top250-darwin-health.jpg

http://www.amnh.org/var/ezflow_site/storage/images/media/amnh/images/our-research/darwin-manuscript-project-images/lp1-main-page/dg_18/1595681-1-eng-US/dg_18_dynamic_lead_slide.jpg

http://suffolkhands.org.uk/wp-content/uploads/Darwin%20and%20his%20cousin%2072.jpg

http://joannabarnum.com/wp-content/uploads/2013/01/DarwinBarnumAI.jpg

http://niewiarygodne.pl/kat,1017181,title,Karol-Darwin-byl-uposledzony,wid,10868843,wiadomosc.html?smgajticaid=61857c

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Strona_g%C5%82%C3%B3wna

http://www.darwin.pan.pl/d2a.html

separator

Brak komentarzy jak na razie!

separator

Skomentuj


separator