Interdyscyplinarne koło naukowe Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej

divider
Zmień język
separator

Zaświeć się na niebiesko

Zaświeć się na niebiesko

/ 0 Komentarzy /

W tym roku, szósty już raz, 2 kwietnia odbyła się akcja „Zaświeć Się Na Niebiesko dla Autyzmu w Białymstoku”. Tym samym, koło naukowe BiomCyberMedic włączyło się do ogólnoświatowych obchodów „Dnia Świadomości Autyzmu”.

2017_04_03-niebiesko-teatr-autyzm-7

Miejscem zebrania zainteresowanych był Plac pod Teatrem Dramatycznym im. A.Węgierki w Białymstoku. Podczas niedzielnej imprezy została zaprezentowana ściskarka- kamizelka uciskowa do terapii zaburzeń czucia głębokiego. Jej komory napełniają się sprężonym powietrzem i delikatnie uciskają tułów użytkownika. Zwiększa to dopływ bodźców i dotykową świadomość ciała (zwiększone czucie głębokie).

Zaświeć się na niebiesko

Studenci, którzy pracują w kole proponują innowacyjne konstrukcje, które mają bardzo praktyczne zastosowanie. Od pewnego czasu skupiamy się na wspomaganiu terapii dzieci z cechami autyzmu. To bardzo ciekawy obszar, w którym jest ogromne zapotrzebowanie na nietypowe, spersonalizowane urządzenia do terapii. Kilka naszych prototypów przekazaliśmy do testowania przez terapeutów i podopiecznych Ośrodka Szkolno – Terapeutyczno – Opiekuńczego w Białymstoku. Pracujemy też nad tym, żeby nasze pomysły skomercjalizować – informuje dr hab. inż. Jolanta Pauk.

Zaświeć się na niebiesko

Zaświeć się na niebiesko

 „Zaświeć się na niebiesko” to ogólnoświatowa akcja zainaugurowana w 2011 roku przez amerykańską organizację Autism Speaks i corocznie obchodzona w dniu 2 kwietnia. Dzień ten Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło w 2007 r. Światowym Dniem Świadomości Autyzmu. Do tej pory akcja swym zasięgiem objęła:101 krajów na 7 kontynentach, w tym 1300 miast, 8400 miejsc i budynków oraz 1 Międzynarodową Stację Kosmiczną.Wśród podświetlanych budynków są m.in.: Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Most na Wiśle w Krakowie, Empire State Building w Nowym Jorku, Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, Opera w Sydney. W dniach 1, 2 i 3 kwietnia każdy może wyrazić swoją solidarność z osobami z autyzmem. Krajowe Towarzystwo Autyzmu Oddział w Białymstoku przyłączyło się do akcji „Zaświeć się na niebiesko” w 2012 r. Od tej pory rokrocznie oświetla budynki w Białymstoku, a także organizuje spotkania, prelekcje i pokazy filmów przybliżające tematykę autyzmu.

 

Małgorzata Parfieniuk

 

separator

Brak komentarzy jak na razie!

separator

Skomentuj


separator